Arts and Sciences College Committees

▼   Academic Programs and Planning Committee (APPC)

Sinead Ni Chadhain
Martin Frank
Marsha Hamilton - Chair
Andrew Lewis
Patricia Mark
Rebecca Mindock
Samuel Baker
Sam Fisher
Dr. Eric Loomis, Ex Officio

▼   African-American Studies Committee
Mia Anderson
Sandip Barui
Kern Jackson - Chair
Martha Jane Brazy
Luis Rivera
S.E. Costanza
Kim Pettway
Mia Anderson
Laura Vrana
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   College Graduate Curriculum Committee
Brian Axsmith
Mia Anderson
John Halbrooks
Martha Jane Brazy
Ron Kiene
Cornelius Pillen
Thomas Rowell
Sam Fisher - Chair
Joshua Isen
Christopher Freed
Diane Gibbs
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Diversity Committee
Selvi Bearslan
Kelly Urban
Mia Anderson
Matthew Pettway
Kern Jackson
 Charlotte Pence
Zoya Khan - Chair
Jung Hwa Choi
Allison Thornton
Krista Mehari
Jianing Han
Hosik Min
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   Faculty Awards Committee
Glen Borchert
Lyle Miller
David Durant
Elena Pavelescu
Patrick Shaw
Alex Beebe
Albert Gapud
Jaclyn Bunch
Jennifer Langhinrichsen-R.
Kim Zlomke
Megan Sparks
Jason Coym - Chair
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Gender Studies Committee
Cynthia Delaney
April Taylor
Kern Jackson
Becky McLaughlin
Christine Rinne
Martha Jane Brazy - Chair
David Durant
Sarah Koon-Magnin
Christina Lindeman
Elizabeth Rivenbark
Stephanie Volf
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Graduate Academic Standards Committee
James Davis
Justin St. Clair
Alison Robertson
Nem Kosovalic
Thomas Rowell
Ron Nelson
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Graduate Final Course Grade Grievance Committee
Roy Ryder
Cris Hollingsworth
Marsha Hamilton
Drew Lewis
Tracy Heavner - Chair
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   International Education Committee
Delwar Hossain
Andrew Hongo
Frances Mujica
Nicholas Gossett
Christine Rinne - Chair
Claire Cage
Nicole Amare
Mara Kozelsky
Scott Liebertz
Laura Powell
Doug Marshall
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Museum Committee
Kern Jackson
David Meola
Marsha Hamilton Co-Chair
Erin Nelson
Phil Carr - Co-Chair
Kara Burns
Candice Cravins
Elizabeth Rivenbark
Lorraine Ahern
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Promotion Committee
Brian Axsmith - Chair
Cornelius Pillen
Andra Bohnet
Romulus Godang
Lisa Turner
Phil Carr
Diane Gibbs
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Sabbatical Committee
Kelly Major
Alexandra Stenson
Larry Beason - Chair
Mel McKiven
S. Brick
Tracy Heavner
Allan Hillman
Zohair Husain
Lesley Gregoricka
Ben Shamback
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Summer Professional Development Awards Committee
William Reichert
Lyle Miller
Carol Sawyer - Chair
Richard Hillyer
Mihaela Marin
Vasily Prokhorov
Kip Franklin
Mark Yates
Hosik Min
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Support and Development Awards Committee
Tony Wright
Erin Nelson
Joseph Currier
Rebecca Mindock
Audi Byrne - Chair
Chris Raczkowski
John Lanicci
John McCreadie
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Tenure Committee
Diane Gibbs
Phil Carr - Chair
Lisa Turner
Romulus Godang
Andra Bohnet
Cornelius Pillen
John Halbrooks
David Allison
Larry Yet
Brian Axsmith
Dr. Eric Loomis, Ex Officio
▼   Undergraduate Academic Standards Committee
Jason Coym
Harry Roddy
Elena Pavalescu - Chair
Anne Jeffrey
Laurie Haas
Elizabeth Rivenbark
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   Undergraduate Final Course Grade Grievance Committee
Mary Kroetz
Alex Beebe - Chair
Richard Hillyer
Zoya Khan
Marija Novovic-Zec
Mark Yates
Dr. Robert Coleman, Ex Officio
▼   Undergraduate Scholarship Committee
Matt Johnson - Chair
Melanie Cochran
Robert Holm
LTC Dion Hall
Mischa Armstrong
Brian Whitener
Katherine Rigsby
Annmarie Guzy - Chair
LTC Scott Lamont
Dr. Robert Coleman, Ex Officio